مفهوم چاپ

چاپ در مفهوم لغتی به معنای اتتقال اطلاعات از پیش تعیین شده شامل نوشته حروف اعداد علائم بر روی یک محیط است .

امروزه با توجه به رشد محصولات و کالا ها نیاز به مستندات چاپی در عرصه های مختلف مثل تجارت صنعت افزایش یافته است با وجود تکنولوژی ها جدید همچنان یکی از عناصر مهم در تبادل و انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد .

وقتی صحبت از چاپ می شود اولین چیزی که در ذهن شما پدیدار می شود چه هست شاید یک کتاب و مجله باشد . اما در دنیا امروز صنعت چاپ گسترش بیشتری پیدا کرده و به شکل های متعددی از جمله انواع کارت ها بروشور ، کاتالوگ ، ست های اداری ، سربرگ ، بروشور در انواع بسته بندی های گوناگون مانند شیشه پلاستیک و هزاران مورد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشرفت روز افزون تبلیغات در فضای مجازی صنعت چاپ همچنان جایگاه خود را حفظ کرده و اسناد چاپی متعددی را به وجود آورده است . به همین دلیل چاپ به عنوان یکی از مهم ترین رکن های صنعت تبلیغات بوده و آگاهی از انواع چاپ و روش های متفاوت آن بسیار حائز اهمیت می باشد .

از چاپ و عملیات های مربوط به آن تحت عنوان نوعی هنر نیز تلقی می شود .

انواع چاپ

به طور کلی انواع چاپ را به سه گروه اصلی تقسیم بندی می کنیم .

  • چاپ مستقیم
  • چاپ غیرمستقیم
  • چاپ غیر تماسی

1.چاپ مستقیم

در این روش سطهی را که چاپ قرار است بر روی آن انجام شود به صورت مستقیم با الگوی در تماس قرار می گیرد .

که روش های مختلف آن عبارتند از کلیشه، لترپرس ، سیلک اسکرین ، باتیک ، هلیوگراور، طلاکوب ، فلسکو ، نایلوپرینت .

چاپ کلیشه قدیمی چاپ در این نوع بوده است .

چاپ-مستقیم

2.چاپ غیر مستقیم

در این نوع چاپ سطحی که چاپ می خواهد بر روی آن انجام شود به صورت غیر مستقیم با الگوی چاپ در تماس است . برای این ابتدا طرح مورد نظر بر روی یک لایه بی رنگ منتقل شده سپس به بر روی سطح نهایی چاپ می شود .

چاپ افست یکی از معروفترین نمونه ها این روش است در این روش الگوی چاپ (زینگ) تصویر و مطالب اولیه را بر روی لاستیکی منتقل کرده و سپس از روی لاستیک به سطح مورد نظر منتقل می شود .

چاپ-افست
انواع چاپ

3.چاپ غیر تماسی

در این روش عملیات چاپ به صورت مستقیم انجام نمی شود بلکه چاپ به کاملا مجزا پودر یا جوهر بر روی سطح مورد نظر پاشیده می شود . از بهترین و رایج ترین مدل های این نوع چاپ می توان چاپ لیزری ، جوهر افشان ، و فتوکپی است .

انواع چاپ

مطالعه مقاله تاریخچه چاپ

چاپ لیزر